Most, hogy minden szelektív hulladékgyűjtőt végleg eltüntettek a környékünkről, és megint még többet talpalhatok a következőig ismét eszembe jutott a kérdés, vajon hányszor fizetem ki a postaládámba bedobált ingyenes szórólapokat?
Először is, a nekem elvileg ingyenes reklámújságban történő megjelenésre szánt költséget beépítik a reklámozott termék árába. Másodszor, fizetik a szórólapot terjesztőt is, nyilván ez is reklámköltség.
A terjesztő márpedig bedobja a postaládába, ha az szétfeszül is, és nem kérhetem, hogy ne dobja be, hiszen őt azért fizetik. Tehát naponta akár 1 kg szórólapot is "begyűjtök", amit persze sohasem olvasok el, a kapu mellé van készítve a gyűjtőláda, egyből megy oda. Amit természetesen környezettudatos módon a szelektív gyűjtőbe viszek.
Autóval persze csak akkor, ha éppen útba esik. Ugyanis autóval vinni a szelektíven gyűjtött hulladékot nagy luxus és pazarlás, a keletkező szén-dioxid vélhetően több, mint amennyit megspórolok a szelektív gyűjtéssel.
Ez gondolom mindenkinek világos: a szelektív hulladékgyűjtéssel amellett, hogy kisebb kukát kell fizetni (spórolás) a hulladékok újra termelésbe vonásával kíméljük a környezetet. A különféle gyártási technológiák, a közlekedés, stb. okozta hatásokat szoktak szén-dioxid kibocsátással is jellemezni, a szén-dioxid meg ugye üvegházhatású gáz. Tehát szelektív gyűjtés = kevesebb szén dioxid.
És itt jön a harmadik díj, amit megfizetek, az irdatlan drága szemétdíj, amibe nyilván beleszámít a szelektív gyűjtőedények kihelyezése, a begyűjtés költségei. És ahogy elnézem a papírgyűjtő kuka tartalmát, legnagyobb mennyiségben pont a szórólapok vannak benne!
A (reklámújság) gyártóknak persze ez jó üzlet, de én kénytelen vagyok elviselni az irdatlan mennyiségű szemetet ami beáramlik az otthonomba (postaláda kell, de amúgy is bedobálnák a kapu felett), ráadásul még fizethetek is érte. Le a reklámújságokkal!